Mākslīgā akmens ražošanas tehnoloģija un sastāvdaļu dozēšana.

Šī lapa ir veltīta vispārējam ražošanas procesa aprakstam un materiālu patēriņa piemēriem mākslīgā akmens ražošanai.

Ražošanas tehnoloģija.
Vai pastāv skaidra "tehnoloģija" mākslīgā akmens ražošanai, un kas patiesībā slēpjas aiz šādas tehnoloģijas jēdziena? Dekoratīvā apdares akmens izgatavošanas procesa būtību var īsi formulēt šādi: krāsainu šķidru javu (piemēram, cementu vai ģipša) ielej veidnē, kur laika gaitā notiek saistīšanās. Rezultātā mēs iegūstam krāsotu produktu ar īpašībām, kas atbilst izmantotajām izejvielām. Veidne piešķir produktam tikai noteiktu izmēru un reljefu. Tādējādi "tehnoloģijas kodols" ir paslēpts tieši izmantoto materiālu proporcijās un īpašībās. Diemžēl nav iespējams noteikt vienotas devas visu veidu materiāliem, jo izmantoto izejvielu attiecība tieši ir atkarīga no tā īpašībām (zīmols, svaigums, kvalitāte, tīrība, ražotājs utt.). Precīzas proporcijas un īpašības mākslīgā akmens izgatavošanai var noteikt tikai konkrētajai izejvielai, kuru Jūs izmantojat! Javas sastāvs un izmantoto komponentu īpašības ietekmē galaprodukta galīgās īpašības. Vispārīgais noteikums visiem ar ūdens sajaucamiem materiāliem: ūdens daudzuma samazināšana maisījumam līdz iespējamam minimumam ļauj palielināt gatavā produkta izturību. Piemēram, ģipsim (cementam) augstas kvalitātes izejvielu (skulpturēta ģipša) un (vai) piemērotu plastifikatoru izmantošana ļauj samazināt ūdens daudzumu maisījumam, kas ļauj dažiem ražotājiem runāt par "ģipša polimēru tehnoloģijām". Faktiski viss ir saistīts ar cietējošu piedevu (plastifikatoru, hiperplastifikatoru, superplastifikatoru) pielietošanu. Plastifikatora darbības būtība ir maisījuma kustīguma palielināšana, vienlaikus samazinot (saglabājot) ūdens daudzumu, kas palielina gatavā produkta blīvumu un attiecīgi arī izturību.
Materiālu īpašības.
Mākslīgā akmens pielietošanas joma tieši ir atkarīga no tā ražošanai izmantoto materiālu īpašībām, piemēram, akmens uz ģipša pamata ir jāizmanto tikai iekšējai apdarei (iekštelpās), jo tas nav mitrumizturīgs. Mitro telpu vai ēku fasāžu apdarei jāizmanto cementa akmens, pilnīgi mitrumizturīgs un salizturīgs materiāls.
Iekrāsošana.
Augstas kvalitātes mākslīgā akmens iekrāsošanai ir ieteicama kombinētu metožu izmantošana. Proti, javas iekšējā krāsošana (piemēram, maisījuma iejaušanai ūdenim tiek pievienota krāsviela) - akmens (maisījuma) krāsas vienmērīgumam, un, papildus tiek izmantota akmens virspusēja krāsošana. Piemēram, tieši pirms veidnes iepildīšanas ar šķidru javu tās segmenti tiek iekrāsoti ar dažādiem pigmentiem (tiek iekrāsota pati veidne). Ielejot šķidru javu, uz veidni uzklātais pigments tiek absorbēts akmens augšējā slānī. Tādējādi tiek sasniegts mākslīgā akmens krāsas neviendabīgums. Sīkāk šī un citas krāsošanas metodes ir aprakstītas instrukcijās par Komplekta izmantošanu mākslīgā akmens izgatavošanai. Ieteicamos pigmentus (iekļautos komplekta sastāvā) izmanto betona iekrāsošanai, un tie ir paredzēti izmantošanai ārpus telpām (mitrum-, sal-, gaism- un sārmizturīgi). Ģipša iekrāsošanai (lietošanai telpās) var izmantot jebkuru piemērotu krāsvielu (nopērkama saimniecības veikalos). Saite uz viena no iespējamo ieteicamo pigmentu piegādātāju kontaktinformāciju ir norādīta lapā Jautājumi.
Vibrācija.
Lai produkts būtu izturīgs (kvalitatīvs), ir jāsamazina maisījuma iejaušanai nepieciešamais ūdens daudzums līdz ērtam minimumam un vibrācijas ietekmē vienmērīgi jāsadala un jāsablīvē veidnē (maisījumam jāpaspēj izplūst formā un ievibrēties). Šim nolūkam, piemēram, mājās apstākļos veidni ar javu var 30 - 60 sekundes kratīt ar rokām uz cietas, vienmērīgas pamatnes (piemēram, skaidu plātnes loksnes). Mākslīgā akmens komerciālai ražošanai nepieciešams vibrējošs galds. Vibrāciju arī izmanto, lai atbrīvotu gaisa burbuļus no veidnes virsmas, lai novērstu dobumu parādīšanos uz gatavā akmens virsmas.
Javas saistīšanas laiks un žāvēšana.
Saistīšanas laiks ģipša javas veidnē (pirms izņemšanas) ir 15 - 30 minūtes, pēc tam - dabiska žāvēšana 1-2 dienu laikā, atkarībā no apstākļiem (temperatūra, mitrums). Lai paātrinātu mitruma izdalīšanos, ir iespējama ģipša uzsildīšana līdz 60 grādiem. Sacietēšanas laiks cementa javas veidnē ir 8-10 stundas, pēc tam dabiskā žāvēšana, priekšlaicīga mitruma atbrīvošana (sildīšana) nav ieteicama.

BIZNESS. Mākslīgā akmens tirgus iezīmes Latvijā

1. Mākslīgais akmens tiek ražots galvenokārt lielajās pilsētās (reģionālajos centros). Mazās apdzīvotās vietās mākslīgais akmens netiek ražots vai tiek pārdots dārgs importēts produkts.

2. Lielākā daļa mākslīgā akmens ražotāju to ražo tikai uz cementa pamata, tādējādi orientējoties uz izmantošanu ārpus telpām ar izteiktu sezonalitāti (uzstādīšana ir iespējama tikai pie pozitīvas temperatūras). Parasti no cementa izgatavotam akmenim ir liels biezums, svars, un tas nav ērts apstrādei un pielietošanai interjerā.

3. Mākslīgā cementa akmens izmaksas ir augstas zemas produktivitātes, šaura pārdošanas tirgus un izteiktās pieprasījuma sezonalitātes dēļ.

4. Mākslīgā akmens tālajai pārvadāšanai nav jēgas lielā svara un zaudējumu dēļ, tāpēc ir ieteicama tā vietējā ražošana.

Kopsavilkums. Mākslīgā cementa akmens (ārējai apdarei) pielietošana pakāpeniski attīstās līdz ar individuālās būvniecības attīstību (kotedžas, pilsētas mājas, vasarnīcas utt.), taču, diemžēl, šādu pielietošanu ierobežo ne tikai tirgus šaurība (ne visiem vēl ir māja ārpus pilsētas), bet arī sezonālie uzstādīšanas ierobežojumi. Gluži pretēji, interjera mākslīgā akmens (lietošanai telpās) tirgū, ņemot vērā gandrīz pilnīgu atbilstoša piedāvājuma neesamību, ir milzīgs pielietošanas (pārdošanas) tirgus, un līdz ar to plašs attīstības potenciāls, kā arī ražošanas un uzņēmējdarbības attīstības iespējas! Pozitīvs faktors ir arī lielāka ģipša akmens produktivitāte, atšķirībā no cementa akmens. Lielā peļņas norma, kas ir noteikta cementa akmens ražošanai, ņemot vērā pārdošanas tirgus šaurību un sezonālos ierobežojumus, ļauj arī interjera dekoratīvā akmens ražotājiem ar salīdzinoši zemām izmaksām un lielāku produktivitāti būt ļoti ienesīgiem uzņēmumiem bez sezonālām lejupslīdēm un milzīgam pārdošanas tirgum.

Interjera mākslīgā akmens komerciālās ražošanas galvenās priekšrocības:

- liela pārdošanas tirgus ietilpība;

- sezonālu ierobežojumu neesamība;

- augsta veiktspēja;

- vienkāršota, videi draudzīga ražošana;

- konkurences neesamība.

MATERIĀLU PAŠIZMAKSAS mākslīgā akmens izgatavošanai, izmantojot mūsu silikona veidnes.

Mēs nenorādīsim uz "maģiski" zemajām akmens ražošanas pašizmaksām, bet vienkārši norādīsim aptuveno izejvielu patēriņu mākslīgā akmens 1 kvadrātmetra ražošanai, izmantojot mūsu poliuretāna veidnes. Es domāju, ka Jūs varēsiet patstāvīgi pārrēķināt materiālu izmaksas sava reģiona piedāvājuma cenās.

Mākslīgais ģipša akmens. Materiālu patēriņš 1 kv. m gatavā dekoratīvā akmens izgatavošanai:

- ģipsis (vai maisījums, iespējama pildvielas izmantošana!), 15 - 20 kg;

- pigmenta patēriņš, vidēji 0,5 - 1% no saistvielas svara (bez pildvielas), maksimālais patēriņš - līdz 2%;

- iespējamais plastifikatora patēriņš (var arī nepielietot) - 0,1% (desmitā daļa no 1%) pēc ģipša masas;

- piesūcināšana (hidrofobizators, var arī nepielietot), 200 - 300 ml.

Ģipša/ūdens attiecība. Atkarībā no ģipša markas ūdens daudzums iejaušanai var svārstīties no 40 līdz 70% no ģipša masas. Jo augstāka ir ģipša marka, jo mazāk nepieciešams ūdens un jo izturīgāks ir gatavais produkts.

Secinājums: uz ārkārtīgi zemā krāsvielu un citu piedevu patēriņa fona galveno ieguldījumu ģipša mākslīgā akmens ražošanas pašizmaksās veic tikai galvenais ražošanas saistošais materiāls (ģipsis).

Cementa mākslīgais akmens. Izgatavošanai lieto portlandcementu (pelēku, baltu): markas M400, 500. Patēriņš uz gatavā apdares akmens 1 kv. m:

- cementa java (cements proporcionāli pildvielai, piemēram, smiltis), 20 - 30 kg;

- pigmenta patēriņš 3-5% no cementa masas;

- plastifikators – līdzīgais patēriņš;

- hidrofobizators - līdzīgi ģipsim.

Secinājums - līdzīgs ģipša sastāvam.

Cementa/smilšu/ūdens attiecība. Mākslīgā apdares akmens izgatavošanai ir ieteicama proporcija: cements ar smiltīm no 1:2 līdz 1:4, ūdens ne vairāk kā 50% no cementa masas.

P.S. Materiālu izmaksas var atšķirties atkarībā no reģiona, mēs iesakām veikt izmaksu pārrēķinu saskaņā ar Jūsu piegādātāju cenām.